شما اینجا هستید
آخرین اخبار » ریاست مجلس یازدهم به چه کسی می رسد؟

مجلس یازدهم و معمایی بنام ریاست !!؟؟

کیومرث یزدان پناه استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در یادداشتی به معمای ریاست مجلس یازدهم پرداخت.

N83218920 72861420 e1568181664300 - ریاست مجلس یازدهم به چه کسی می رسد؟

نیکزاد یا تقوی؟
قالیباف یا حاجی بابایی؟!
زاکانی یا حسینی!!؟؟

یزدان پناه در این یادداشت با اشاره به رقابت محسوس و نامحسوس گزینه های ریاست نوست: در کمتر از ۴۰ روز مانده به آغاز کار مجلس یازدهم، گمانه زنی ها در خصوص ریاست مجلس یازدهم به حدی رسیده که به نظر می رسد شرایط خاص و بحرانی کشور بواسطه سلطه فراگیر ویروس کرونا، هم نتوانسته مانع از جلسات خانگی، رودرو ، محفلی و رایزنی های چند لایه و چند منظوره منتخبان دوره یازدهم برای کسب صندلی سبز ریاست و اعضای هیات رئیسه گردد.

در این میان، جدی ترین ، فشرده ترین و بحث برانگیز ترین نشست ها و رایزنی ها مربوط به صندلی شماره ۱ مجلس است که گمانه زنی های بسیار زیادی در میان مدعیان در کل کشور بویژه تهران در حال انجام است.

با توجه به صف آرایی های فعلی و با در نظر گرفتن جمیع جهات به نظر دو گزینه ای که برای سال اول مجلس یازدهم شانس بیشتری برای ریاست داشته باشند علی نیکزاد و سید رضا تقوی هستند.

54 11 - ریاست مجلس یازدهم به چه کسی می رسد؟

چرا که مصلحت های پیش رو در دو عرصه داخلی و خارجی ایجاب میکند برای سال اول مجلس یازدهم، ترکیب هیات رئیسه باید ترکیبی متعادل داشته باشد که منشاء تنش های داخلی و خارجی نگردد.
پیش علائم جدال سیاسی همسوها هم نشان می دهد علیرغم پیش فرض های مبتنی بر ریاست مجلس قالیباف ، کار برای جریان ائتلاف به همین راحتی هم نباشد.

11425166 280 - ریاست مجلس یازدهم به چه کسی می رسد؟
زیرا در حالی که دو جریان ائتلاف تهران و جبهه پایداری که در شرایطی بسیار دشوار، بحث برانگیز و پر چالش در ۴۸ساعت مانده به انتخابات در تهران به وحدت رسیدند، هیچ خروجی رسانه ای و اطلاع رسانی شفافی در سال ۱۳۹۹ نداشتند ، اما تشکیل مجمع و فراکسیون فراگیر مجلس یازدهم با محوربت اصلی علی نیکزاد، شمس‌الدین حسینی، حمیدرضا حاجی‌بابایی و حضور ۵۰ منتخب برجسته مجلس یازدهم که جزء مدیران ارشد دولت نهم و دهم و از اعضای برجسته ادوار قبلی مجلس بوده‌اند، معادلات از پیش تعیین شده برای ریاست مجلس را به هم ریخته است.
شنیده ها و مشاهدات میدانی نشان می دهد فراکسیون نوظهور با عنوان “جهاد و خدمت” با محوریت وزراء و مدیران ارشد دولت نهم و دهم و تعدادی از روسای کمیسیون‌ها و اعضای هیئت رئیسه ادوار قبلی و فعلی که در مجلس یازدهم نیز رای آورده اند، در حال ساماندهی خود هستند تا از سناریوی از قبل تعیین شده ریاست مجلس با نام قالیباف عبور کنند.
استقبال بخش قابل توجهی از نمایندگان مستقل و دور اولی ها از این فراکسیون نیز تا به امروز جالب توجه بوده است.
از طرفی دیگر به نظر می رسد گروه اقلیت مجلس یازدهم که به طیف اصلاح طلبان اختصاص دارد، بنا به دلایل سیاسی و اجتماعی در انتخاب رئیس مجلس به سمت این جریان نوظهور تمایل پیدا کنند.

این استاد دانشگاه تهران در انتها نوشت: لذا با توجه به رایزنی ها و نشست های فشرده دو هفته اخیر لیدرهای جریان جدید ، می توان پیش‌بینی کرد که نشست بعدی این فراکسیون با حضور بیش از ۱۳۰ نفر از منتخبان مجلس یازدهم تشکیل شود.

در حال حاضر رقابت جدی در میان این طیف برای ریاست مجلس میان علی نیکزاد و حمیدرضا حاج بابایی است که شانس علی نیکزاد برای کسب کرسی ریاست مجلس بنابر دلایلی که در مطالب بعدی خواهم نوشت بیشتر است.

اما از یک نکته مهم نباید غافل بود که همه این گمانه زنی ها در حالی صورت می گیرد که احتمال دارد با ورود متفاوت سید رضا تقوی به موضوع ریاست مجلس بسیاری از پیش بینی ها و معادلات فعلی به کلی تحت شعاع قرار بگیرند.

01f41ec7 df1b 4e9a adf9 97692402e18b - ریاست مجلس یازدهم به چه کسی می رسد؟

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند