شما اینجا هستید
آخرین اخبار » دیدار فعالان فرهنگی نظرآباد با مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز

گزارشی از دیدار و گفت و گوی جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی شهرستان نظرآباد با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

در نهایت صداقت و شفافیت از محوطه باستانی ازبکی تا مسجد تاریخی نجم آباد

به گزارش پایگاه خبری اصل ماجرا روز سوم اردیبهشت ۱۳۹۹ اتفاق مهمی در میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان نظرآباد بود. مدیرکل جدید این اداره کل آقای محمدی و معاون میراث فرهنگی ایشان آقای دهقان مهرجردی با فعالان فرهنگی و اجتماعی شهرستان دیدار کردند.
در این دیدار، گروهی از فعالان فرهنگی و اجتماعی به ارایه پیشنهادها و انتقادات خود پرداختند. در این جلسه در نهایت صداقت و شفافیت، آن چه که از گذشته تا حال بر سر میراث فرهنگی این دیار آمده با آقای محمدی در میان نهاده شد.

photo 2020 04 23 02 00 39 1 - دیدار فعالان فرهنگی نظرآباد با مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز
در پایان نشست، آقای مدیرکل، نکات و وعده های ذیل را مطرح کردند:

برای ثبت جهانی محوطه باستانی ازبکی ضرورت دارد درباره تملک اراضی هشتاد هکتاری آن اقدام شود. باید ابتدا خواسته مالک آن ملک را برآورده کرد سپس برای ثبت جهانی آن اقدام کرد. معاون اداره کل میراث فرهنگی به سرعت، هیاتی از مرتبطان اداری و فعالان فرهنگی در این باره تشکیل دهند و کار را با دقت و سرعت به انجام برسانند.

برنامه بعدی، راه اندازی موزه باستان شناسی در محوطه باستانی ازبکی است. اشیای کشف شده در این محوطه که اکنون در موزه ملی ایران نگه داری می شود به این موزه آورده شود.

با توجه به اهمیت مردم شناسانه این شهرستان، ضرورت موزه مردم شناسی، ما را واداشت تا همین روزهای پیش، قرارداد لازم را جهت آماده سازی آسیاب مهدی آباد برای افتتاح چنین موزه ای منعقد کنیم. آقای مهندس صادقلو فرماندار محترم پذیرفتند تا با استفاده از ظرفیت ارزش افزوده، در این امر مهم به کمک ما بیایند.

در دیدار با شهردار محترم و عزیزان شورای شهر در جریان راه اندازی موزه صنعت در محل کارخانجات نساجی مقدم قرار گرفتیم. از همین شنبه پرونده راه اندازی این موزه را تشکیل می دهیم. دوستان دو نقطه از کارخانه را برای موزه صنعت آماده کرده اند.

با توجه به اهمیت تداوم روحیه ضد استعماری در مردم، توجه به کودتای آمریکایی – انگلیسی بیست و هشت مرداد ۳۲ بسیار مهم است. معاون اداره کل میراث فرهنگی پس از مذاکره با هیات امنای قلعه احمدآباد مصدق، موافقت اولیه آنان را کسب کرده است. همین امسال راه اندازی آن موزه را انجام می دهیم.

درباره مرمت مسجد تاریخی نجم آباد هم اداره کل میراث فرهنگی در آبان سال ۹۸ طرح خدمات بنا را تهیه کرده و از معاونت میراث فرهنگی وزارت، درخواست بودجه اضطراری کردند و کارشناسان مستقیم را تعیین کرده اند. تا این مرحله هم طی شود فعلا مهندس صادقلو با اختصاص بودجه از ارزش افزوده، برای مرمت مسجد موافقت کردند.

من از شما می خواهم همان حساسیتی را که درباره میراث فرهنگی دارید درباره صنایع دستی هم داشته باشید. ما با شهرداری محترم به توافق رسیدیم که محلی برای ارایه تولیدات صنایع دستی پیش بینی کنیم.

من دارم برنامه میان و بلندمدت می نویسم. تا زمانی که در این سمت هستم خودم پیگیر آن باشم و بعد هم برنامه را به مسوول بعدی بدهم.

photo 2020 04 23 02 00 51 - دیدار فعالان فرهنگی نظرآباد با مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز

photo 2020 04 23 02 00 30 - دیدار فعالان فرهنگی نظرآباد با مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز

photo 2020 04 23 02 00 35 - دیدار فعالان فرهنگی نظرآباد با مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز

photo 2020 04 23 02 00 48 - دیدار فعالان فرهنگی نظرآباد با مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند