شما اینجا هستید
آخرین اخبار » محلات نظرآباد روی استاندارد را سفید کردند!!!

محلات نظرآباد روی استاندارد را سفید کردند/یادداشتی در پایگاه خبری اصل ماجرا

کلیه محلات در شهر نظرآباد از نظر برخورداری از تاسیسات و زیرساخت های شهری و همچنین خدمات شهری دیگر ، نسبت به استاندارد های کشوری دارای ضعف های اساسی می باشند .

 طرح های  توسعه و مدیریت شهری ، شهر را به چندین منطقه ، ناحیه و یا محله تقسیم می کنند تا نحوه توزیع خدمات در سطح شهر و دسترسی شهروندان به انواع خدمات شهری بهینه و مطلوب باشد.

تقسیمات کالبدی شهری در علم مدیریت و برنامه ریزی شهری برای مدیریت پایدار و مطلوب شهر می باشد.

در واقع از مباحث مهم برنامه ریزی شهری ، تقسیمات کالبدی شهری می باشد که ارتباط مستقیم با نحوه کاربری زمین ، توزیع فعالیت ها و تعیین سرانه های شهری دارد.

یکی از سلسله مراتب های تقسیمات کالبدی شهری ، محلات شهری می باشد . محله قدیمی ترین و شناخته شده ترین بخش تقسیمات شهری می باشد که تامین کننده زندگی نیمه عمومی ساکنین شهر می باشد .

در تعیین حدود ، ناحیه ها و محله های شهری عوامل مهمی دخالت دارند که یکی از آنها وضع موجود شهر می باشد .در مطالعات وضع موجود هر شهر وضعیت نواحی و محلات شهر و بافت مربوط به آنها مهم می باشد .عناصر شاخصی که باید در محلات شهر تعبیه شوند عبارتند از : کودکستان و دبستان ،پارک ، فضای بازی ، خرده فروشی ها ، مساجد.

طبق استاندادرهای موجود مرکز محله ۵۰۰ متر و جمعیت آن در حدود ۵۰۰۰ نفر تعریف می شود .

در بررسی وضعیت شهر نظرآباد باید این نکته را اذعان نمود که شهر نظرآباد فاقد محله بندی منسجم و تقسیمات محله ای تعریف شده می باشد. اما با توجه به به شعاع دسترسی ۵۰۰ متر ، تعداد جمعیت و همچنین الگوی شبکه ارتباطی در طرح های شهری، نظرآباد به ۱۳ محله و با احتساب کارخانجات نساجی فخرایران به ۱۴ محله تقسیم شده است.

شهر نظرآباد 600x400 - محلات نظرآباد روی استاندارد را سفید کردند!!!

توزیع جمعیت در این محله بندی که توسط مهندسین مشاور انجام گردیده است ناموزون است. بیشترین جمعیت مربوط به محله شماره چهار که با نام محله سیدجمالدین شناخته می شود و کمتر جمعیت به محله ۱۲ که فرهنگیان نام دارد تعلق دارد. در ارزیابی میزان سطوح مسکونی و همچنین تراکم خالص نیز محله ۴ یا همان سیدجمالدین دارای بیشتر تراکم حدود و متقابلا کمترین سرانه از کاربری های موجود می باشد.

محلات نامناسب از نظر توزیع خدمات شهری

در وضعیت کلی باید اشاره کرد که ، کلیه محلات در شهر نظرآباد از نظر برخورداری از تاسیسات و زیرساخت های شهری و همچنین خدمات شهری دیگر ، نسبت به استاندارد های کشوری دارای ضعف های اساسی می باشند . اما نکته مهم تر این می باشد که ، در وضعیت موجود توزیع فضایی و پراکندگی خدمات شهری از قبیل ، فضای سبز ، اماکن ورزشی ، مراکز فرهنگی ، مراکز خرید و … در محلات شهر نظرآباد ناهمگون و نامساوی می باشد. محله چهار یا همان سید جمالدین با تراکم جمعیتی بالا در بدترین شرایط برخورداری از خدات شهری قرار دارد  و پس از آن محله ۹ (مفتح و فلسطین و خیابان امام خمینی) نیز با تراکم بالای جمعیت و حجم کم خدمات شهری پس از سیدجمالدین در رتبه دوم محلات محروم قرار دارد . در وضعیت کلی برخورداری همه محلات شهر نظرآباد از خدمات گوناگون شهری مطلوب نمی باشد .

راهکار توسعه محلات شهری نظرآباد چیست؟

پیشنهاد می گردد که ابتدا با تعریف و تدقیق اصولی محلات و تعیین عناصر شاخص برای هر محله ، و با توجه به حجم جمعیت هر محله ، خدمات شهری و تاسیسات و تجهیزات مختلف به این محلات ارائه گردد ، به گونه ای که علاوه بر از بین بردن کمبودها ، سبب توزیع متعادل خدمات شهری در محلات شود . البته این مهم نیاز به برنامه ریزی گسترده و همچنین طراحی های جدید در سطح شهر نظرآباد دارد. بنابراین یک برنامه ریزی میان مدت و تعریف برنامه های کوتاه مدت اجرایی (پروژه محور) بایددردستور کار مجموعه مدیریت شهری نظرآباد قراربگیرد.

یادداشت از علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه ترربیت مدرس تهران

IMG 20200511 151041 434444 - محلات نظرآباد روی استاندارد را سفید کردند!!!

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند