شما اینجا هستید
آخرین اخبار » بدهی میلیاردی شهرداری نظرآباد چگونه باید جبران شود؟؟

راهکارهای تامین منابع درآمدی پایدار برای شهرداری نظرآباد و پرداخت بدهی میلیاردی این سازمان چیست؟؟؟

اهمیت منابع درآمد شهرداری ها

در کشور ایران تا سال ۱۳۶۲ دولت عملاسهم بزرگی در تامین مالی شهرداری های کشور به عهده داشت، ولی در قانون بودجه همان سال پیش بینی شد که ظرف مدت سه سال شهرداری ها به خودکفایی مالی برسند. در نتیجه این قانون بخش مهمی از کمک های مالی دولت به شهردری قطع شد، بدون اینکه نظام درآمدی جدید جایگزینی اعتبارات بلاعوض دولت بشود.

در گذر زمان شهرداری فاقد منابع مالی شدند و برای کسب درآمد به فروش تراکم و تغییر کاربری روش آوردند که مشکلات خاص خود را برای شهرها و شهروندان داشت. منابع عمده مالی دیگر در شهرداری های ایران درآمدهایی خود شهرداری که به صورت مستمر و غیرمستمر از عوارض شهری و خدمات خاص شهری کسب می کند، می باشد. وام ها و کمک های ویژه و خودیاری مردم، کمک های بلاعوض وزارت کشور، عوارض پیمانکاری خارج از محدوده شهری، فروش مستقیم خدمات، استقراض و انتشار اوراق قرضه شهری و ….  از دیگر منابع درآمدی شهرداری ها می باشد.

در این میان اهمیت درآمد در بودجه شهرداری باید بیشتر و مقدم بر هزینه در شهرداری ها باشد، یعنی نخست باید حجم و اندازه درآمدها و دیگر منابع تامین اعتبار در شهرداری مشخص و سپس هزینه ها با توجه به این درآمد مشخص و اعمال شود. به معنای واقع کلمه تراز مالی شهرداری خیلی مهم است.

شهرداری نظراباد بدهی چندین میلیاردی دارد!!!

متاسفانه نبود قوانین شفاف مالی در شهرداری ها از جمله شهرداری نظرآباد و مشخص نبودن تراز مالی شهرداری سبب برهم خوردن تعادل هزینه و درآمد در شهرداری نظرآباد و بدهکاری سنگین آن شده است که  سبب ایجاد مشکلات دیگر در مدیریت بهینه شهر و عدم ارائه خدمات مناسب شهری به شهروندان شده است. با توجه به این مسایل ایجاد شده، بهبود روش های درآمدی شهرداری نظرآباد امری ضروری می باشد.

راهکارهای درآمدزایی پایدار در شهرداری نظرآباد چیست؟؟

مواردی که می تواند در روش های تامین درآمدی شهرداری ها مفید باشند متنوع هستند که در شهر نظرآباد به برخی از آنها اشاره می شود:

عوارض نوسازی و عمران شهری یکی از مهم ترین منابع درآمدی پایدار می باشد که اگر به صورت واقعی در نظرآباد اجرایی شود، ۳۰ درصد از بودجه شهرداری نظرآباد را می تواند تامین نماید و از سوی دیگر تثبیت کننده قیمت زمین و مسکن شهری در نظرآباد می شود. البته باید مشکلات اجرایی در این بخش از جمله محاسبه، نحوه وصول، ضمانت اجرایی گرفتن عوارض برطرف شود.

استفاده از حسابداری تعهدی بجای سیستم نقدی در شهرداری برای افزایش پاسخگویی و شفافیت سیستم های مالی شهرداری در نظرآباد بسیار مهم و ضروری می باشد. این روش به صورتی است که درآمد و هزینه به محض شناسایی ثبت شوند و طبق آن عملیات مالی سالانه درآمد، هزینه و سود زیان مشخص گردد.

فروش اوراق مشارکت برای تامین مالی پروژه های شهرداری، استفاده از اعتبارات مردمی و اطمینان سازی برای مردم، آموزش مردم و تبلیغات برای پرداخت به موقع عوارضشهرداری، ایجاد ارزش افزوده و تغییر کاربری اراضی در اختیار شهرداری که البته باید متناسب با مطالعات طرح های شهری باشد و نفع عمومی داشته باشد، ارتقای سطح مدیریت و آسیب شناسی سیستم مالی فعلی شهرداری نظرآباد، سرمایه گذاری مناسب با مشارکت بخش خصوصی، تسهیل انجام خدمات بانکی با ایجاد موسسه های مالی و اعتباری شهرداری نظرآباد و جذب منابع مختلف مالی به شرط وجود شفافیت در سیستم مالی شهرداری نظرآباد از دیگر راهکارهای تامین منابع مالی پایدار برای شهرداری نظرآباد است.

البته مهم ترین نکته در تراز مالی شهرداری نظرآباد، کاهش هزینه های اضافی و غیرضرور در شهرداری و همچنین ساماندهی نیروی انسانی آن است.

پیشنهاد طرح های درآمدزایی به شهرداری نظرآباد

در انتها نیز می توان با تهیه طرح های مختلفی به خودکفایی درآمدزایی در شهرداری نظرآباد رسید که با توجه پتانسیل های شهر نظرآباد می توان موارد زیر را برای شهر نظرآباد متصور شد و برای آن برنامه ریزی کرد:

ایجاد اتوماسیون مناسب و شهرداری الکترونیکی برای کاهش هزینه های اضافی در شهر

افزایش بهره وری نیروی کار و منابع انسانی وارتقا سطح آموزشی پرسنل شهرداری

طرح جامع گردشگری در شهر نظرآباد با تاکید بر نقش محوطه باستانی ازبکی و کارخانجات مقدم و همچنین استفاده از ظرفیت های تالاب صالحیه

طرح جامع تبلیغات محیطی در شهر و ساماندهی امور تبلیغاتی شهر

طرح ایجاد بازارهای روز در شهر نظرآباد با توجه به جمعیت مصرف در این شهر

طرح ایجاد پارک های جنگلی در شهر نظرآباد

طرح مکانیزاسیون تنظیف شهر

ایجاد مرکاز صنعتی بیشتر با مشارکت بخش خصوصی

ایجاد مراکز فرهنگی-آموزشی-ورزشی در سطح شهر

استفاده از ظرفیت کشاورزی شهری و باغ های گلخانه ای در درآمدزایی

 

یادداشت از علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا وبرنامه ریزی شهری و نائب رئیس کمیسیون علمی پژوهشی مجمع جوانان استان البرز در پایگاه خبری اصل ماجرا

IMG 20200511 151041 434444 - بدهی میلیاردی شهرداری نظرآباد چگونه باید جبران شود؟؟

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند