شما اینجا هستید
آخرین اخبار » یادداشت سروش ستایش برای ‌نجیب مایل هروی

یادداشت سروش ستایش رییس کمیسیون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مجمع جوانان استان البرز برای ‌نجیب مایل هروی در پایگاه خبری اصل ماجرا

خبری که باعث بهت و حیرت است!

چندی است به دلایل متعدد درگیر موضوع مهاجران بخصوص اتباع عزیز ساکن در ایران هستم.
در ارتباط با بحث مهاجران عزیز افغان ناگفته‌های بسیاری هست که در فرصت مناسب بازگو خواهم کرد، اما عجالتاً میخواهم که این گزارش حیرت‌آور را مطالعه کنید:
‌نجیب مایل هروی (زادۀ ۱۳۲۹)، نسخه‌شناس و مصحّح متون ادبیات فارسی، که از همزبانان افغانمان است، با وجود پنجاه سال زندگی در ایران، هنوز مشکل اقامت دارد. فرزند ایشان، شهاب، در اعتراض به این مسئله و فشار دولت به استاد مایل، امروز مقابل وزارت خارجه در مشهد خودسوزی کردند.

6586874 - یادداشت سروش ستایش برای ‌نجیب مایل هروی
بهمن ۱۳۹۷ خبرگزاری مهر نوشته بود: “دیروز مهدی جعفری خانقاه، پژوهشگر ایرانی در متنی که دیشب در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد این خبر را به این شرح اعلام کرد:
ساعتی پیش خبر مسرت بخشی را از شهاب‌الدین عزیز، فرزند ارشد استاد نجیب مایل هروی دریافت کردم. آری پس از سال ها تلاش و پیگیری خستگی ناپذیر، بالاخره در آستانه ۷۰ سالگی و نزدیک به نیم قرن حضور استاد نجیب در ایران، امروز در کمیسیون ویژه اقامت مجلس شورای اسلامی، وعده دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه مبنی بر اقامت ده ساله استاد نجیب محقق شد.

این خبر داغ را ساعتی پیش فرزند ارشد استاد نجیب به نقل از حجت الاسلام پژمان‌فر نماینده محترم مجلس شورای اسلامی در مشهد برای بنده ارسال کرد.”

یک سال بعد در بهمن ۹۸ خبرآنلاین گزارش داد: “… وی در ارتباط با مشکل اقامت پدرش هم گفت: «از آنجا که پدرم مایل بوده و هست که تابعیت افغانستانی‌اش محفوظ بماند، آقای نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، اقامت ۱۰ ساله استاد را به تصویب رساندند. البته به‌تازگی متوجه شدیم این اقامت چندان اعتبار بین‌المللی ندارد؛ هنگامی که استاد برای مداوا عازم آلمان بود، از آنجا که اقامت ایشان، نه در پاسپورت، بلکه در یک دفترچه جداگانه – که اعتبار بین‌المللی نداشت – ثبت شده بود، سفارت آلمان قبول نکرد.» …”

اما دست آخر و پس از کش و قوس فراوان: دولت ایران با اعطای تابعیت به نجیب مایل هروی، پژوهشگر اهل افغانستان موافقت کرد. پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران گزارش کرده که اعطای تابعیت به این پژوهشگر ادبیات فارسی، “آخرین مراحل اداری و قانونی” را پشت سر می گذارد.

دنیای امروز در حالی توسعه انسانی را در صدر فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی و سیاسی خود قرار داده که کشورهای توسعه یافته‌ی بسیاری از هیچ امری برای جذب نخبگان و جوانان کشورهای درحال توسعه فروگذار نیستند و نخواهند بود، از اعطای امتیازات گوناگون تا فراهم کردن بستر فعالیتهای علمی و عملی.

در این بین نباید وضعیت مهاجران عزیز افغانستانی قربانی نگاه ساده‌انگارانه و اختلافات سیاسی و دیدگاههای سلیقه‌ای شود.

سران کشور ما بایستی بدانند از دست دادن ظرفیت حضور این عزیزان، به یقین باعث خسرانی جبران ناپذیر خواهد بود و در بلندمدت بر وضعیت پیشرفت کشور اثری منفی خواهد گذاشت.

به طور قطع ایجاد سازوکاری جهت شناسایی فضای نخبگان مهاجر، ساماندهی و معرفی فعالیت‌ها و خدمات این عزیزان، کمک به ارتقاء جایگاه اجتماعی و حضور بیشتر مهاجران در صحنه فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی، سبب کاهش فاصله بین این دو جامعه و افزایش تعامل و ایجاد اشتیاق و انگیزه برای کسانی است که در میان بسیاری از آنان، ایران، نه موطن دوم، که بدون حتی سر سوزن تفاوت، وطن اول محسوب می‌‌شود.

سروش ستایش رییس کمیسیون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مجمع جوانان استان البرز

b95996a7 d8b0 409f 9b7c 6ef7211b6a7f 1 - یادداشت سروش ستایش برای ‌نجیب مایل هروی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند