شما اینجا هستید
آخرین اخبار » صحبت های شهردار نظرآباد درباره کارخانجات مقدم چیست؟؟؟

صحبت های شهردار نظرآباد درباره کارخانجات مقدم چیست؟؟؟ 

مصاحبه پایگاه خبری اصل ماجرا با شهردار نظرآباد در مورد کارخانجات مقدم

سلام. آقای مهندس عسگری به عنوان شهردار نظراباد در مورد بحث کارخانجات مقدم و موضوع تغییر کاربری اراضی مقدمه ای رو بفرمائید؟

سلام به شما و مردم نظرآباد. بنده به عنوان مدیر شهر پیگیر این موضوع هستم که اتفاقات خوب برای شهر در زمان بنده بیافتد . هیچ قضاوت ناصوابی در آینده در مورد علمکرد بنده صورت نگیرد.

 

IMG 5865 - صحبت های شهردار نظرآباد درباره کارخانجات مقدم چیست؟؟؟

در بدو ورود بنده به شهرداری نظرآباد، مدیران کارخانجات مقدم جلسه ای با بنده داشتند و عنوان کردند که در زمان شهرداران قبلی طرحی پیشنهاد داده بودند که به جهت اختلافات درصد سهم شهرداری در ماده ۱۰۱ قانون شهرداری ها به سرانجام نرسیده بود.

بنده به عنوان مدیر شهر نظرآباد نمی توانستم بی تفاوت به این موضوع باشم . مردم به بنیان گذار و موسس این کارخانه ابراز احترام دارند و این کارخانه برای ایشان خاطره محسوب می گردد.

unnamed 17 - صحبت های شهردار نظرآباد درباره کارخانجات مقدم چیست؟؟؟

این کارخانه بر اساس قوانین حوزه صنعت به جنوب شهر در شهرک صنعتی سپهر منتقل شده است و فضای قدیمی کارخانه در مرکز شهر تقریبا تولیدی خاصی در مرکز شهر ندارد. بنده به عنوان مدیر شهر وظیفه حمایتی دارم تا موضوع را به نفع مردم و هم به نفع رونق تولید حمایت بکنم. مدیران کارخانه با توجه به بدهی که دارد دنبال توافقی با شهرداری هستند که بتوانند با تغییر کاربری بخشی از کارخانه بتوانند هم بدهی ها را پرداخت و هم کارخانه نو را در جنوب شهر رونق دهند.

آیا شهرداری به دنبال تغییر کاربری در اراضی کارخانجات مقدم می باشد؟

مطلقا شهرداری قادر به تغییر کاربری نیست. شهرداری طرحی را تنظیم به شورا می فرستد و اگر شورا تایید کرد به فرمانداری ارسال و سپس با تایید فرمانداری به کمیسیون ماده ۵ راه و شهرسازی ارجاع داده می شود و آنجا طرح رو بررسی می کنند  و پذیرش یا رد طرح در این کمیسیون صورت می پذیرد. ما توافقی با سهم ۴۳ درصدی برای شهرداری با مدیران کارخانه رسیدیم که توسط شورا طرح رد شد. پس به فرمانداری و کمیسیون ماده ۵ ارسال نمی شود و ما هیچ گونه توافقی تا الان با کارخانجات مقدم نداشتیم. اما راه احیای و نجات کارخانه مقدم تعیین و تکلیف فضای قدیمی کارخانه که داخل شهر است، می باشد.

طرح کاربری پیشنهادی شما در این حوزه کارخانجات مقدم چیست؟

مدنیت و مدرن بودن این شهر به کارخانجات مقدم بستگی دارد. ما اگر بخواهیم کارخانه ای که برند جهانی بوده است را احیا کنیم و نجات بدهیم. هیچ جای نگرانی نیست و بنده قول می دهم اگر توافقی هم باشد باید با غلبه رویکرد فرهنگی شکل بگیرد.

با استناد به طرح تفصیلی شهر نظرآباد کاربری این کارخانجات به صورت مختلط با غلبه فرهنگی هنری تعریف شده است. ضمانت می دهید که تغییر کاربری کارخانجات مقدم با غلبه عناصر فرهنگی باشد؟

ما سعی می کنیم که همه کاربری های ممکن مثل فرهنگی، فضای سبز و حفظ درختان و … همه لحاظ گردد منتها تصمیم گیرنده اصلی کارگروه ماده ۵ راه و شهرسازی است. اما خب عوامل و هیات مدیره کارخانه هم با توجه به شرایط اقتصادی و بدهی سنگین به منافع خود نیز فکر می کنند و ما تلاش خواهیم کرد که در سهم شهرداری و حتی بخشی از سهم ایشان کاربری های فرهنگی تعریف کنیم.

از منظر فنی و اصول شهرسازی و معماری، ترافیک و مبلمان شهری چه فکری کرده اید؟

ما در مورد مباحث ترافیکی پیشنهاد دادیم که ادامه خیابان تهران با عبور از کارخانه با همان عرض ۳۰ متر وارد خیابان شهدا بشود. تمامی طراحی خیابان و کوچه ها در سهم شهرداری دیده شده است. بر اساس ماده ۱۰۱ قانون شهرداری ۲۵ درصد سرانه معابر و شوارع شهری است. بر اساس این طرح ما حدود ۳۰۰۰ متر برای معابر از سهم مالک در نظر گرفته بودیم.

اینجا مرکز شهر است و برای مردم هویت و نوستالژی خاصی دارد. جایگاه مردم و خواسته های مردم در این موضع کجاست؟

اتفاقا ما پیشنهاد دادیم خیابان عبوری از داخل کارخانجات مقدم به صورت پیاده راه و سنگ فرش باشد تا مردم بتوانند از فضای آن استفاده کنند و ترافیک سواره از معابر فرعی منتقل شود. رویکرد ما این است که مردم را به صورت پیاده و به منظور استفاده از فضای سبز، فضاهای فرهنگی پیشنهادی و همچین مراکز تجاری ایجاد شده سوق بدهیم. فرهنگسرا را هم پیش بینی کرده ایم و همچنین حفظ ساختمان قدیمی و ایجاد موزه نساجی را نیز پیش بینی خواهیم کرد. من اطمینان خاطر به شما و شهروندان می دهم که فضای فرهنگی متناسب با طرح تفصیلی و به اندازه کافی برای مردم در نظر بگیریم.

این موضوع را هم بدانید توافق زمانی قابل اجراست که به تایید شورای اسلامی شهر، هیات تطبیق فرمانداری و کمیسیون ماده ۵ برسد اما متاسفانه توافقی که رد شده بود را در رسانه ها بارگذاری کردند و این موضوع صحت ندارد که توافقی انجام شده است.

نگاه ما به عنوان مدیران شهری نگاه متوازنی باید باشد که هم رویکرد فرهنگی و بحث حمایت از کارخانه و رونق تولید مجدد آن در برگیرد. جای هیچ دغدغه و نگرانی نیست و به عنوان مدیر شهر فضای فرهنگی را در این طرح پیش بینی خواهیم کرد و قطعا منافع ۱۳۰ هزار نفر را به به همه چیز ترجیح می دهیم.

آقای شهردار بهتر نبود قبل از اینکه در فضای این موضوع مطرح شود و موجب نگرانی اهالی فرهنگ و رسانه شود، مجموعه مدیریت شهری از کارشناسان و نخبگان شهری و خود مردم دعوت می کرد تا آسیب شناسی وضعیت رو انجام بدهند و سپس از طرف شهرداری یک طرح خوب ارائه می شد؟

ما تاکید کردیم که طرح پیشنهادی مدیران کارخانه با غلبه فرهنگی باشد و  به ما ارائه دهند. شک نکنید ۱۰ سال بعد اگر به کارخانه سر بزنید با مخروبه ای مواجه خواهید شد. باید قبول کنیم این کارخانه باید منتقل شود و فضای برجای مانده با رضایت مدیران کارخانه و همچنین حمایت مسئولین و تلاش های مجموعه مدیریت شهری با غلبه عناصر فرهنگی همچون موزه نساجی، فضای سبز، حفظ درختان و … به نفع شهر و شهروندان به مکانی مطلوب تبدیل شود. این مهم در سایه تعامل محقق خواهد شد و خواهش بنده این است با مدیران کارخانه نیز تماس بگیرید و جویای نظر ایشان بشوید. آنها هم مباحث فرهنگی و حفظ ساختمان اداری و حفظ فضای سبز را پذیرفته اند و باور کنید هیچ جای نگرانی نیست.

unnamed 1 1 - صحبت های شهردار نظرآباد درباره کارخانجات مقدم چیست؟؟؟

اگر قرار بر توافق مجدد باشد، قطعا ما از نظرات فرهیختگان و نخبگان و صاحب نظران شهری استقبال می کنیم و پیشنهادات شما و سایر دوستان را بررسی خواهیم کرد. شما و سایر صاحب نظران و فرهیختگان فرهنگی به عنوان دلسوزان شهری با مجموعه مدیریت شهری تعامل کنید و نظرات خود را به انعکاس دهید.

 

 1. ح.

  ملک شخصی مرحوم حاج میرزا عبدالله مقدم بوده و هست .
  چه ربطی به شهرداری داره !
  یک میدان در این شهر به اسم مرحوم حاج میرزا عبدالله مقدم نداریم ‌.فقط بلدیم بگیم نظراباد مقدم . بنده خدا چه اشتباهی کرد به ما خدمت کرد شهر را آباد کرد ‌
  روحش شاد

  • مدیر سایت

   متاسفانه شورا و شهرداری پاسخ درستی ارائه نمی کنند

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند