شما اینجا هستید
آخرین اخبار » کارنامه درخشان و میراث ارجمند مرحوم آیت الله طالقانی

کارنامه درخشان و میراث ارجمند مرحوم آیت الله طالقانی

یادداشتی از دکتر حکمت الله ملاصالحی در پایگاه خبری اصل ماجرا در وصف میراث ارجمند آیت الله محمود طالقانی

 

بر آستان جانان گر سر توان نهادن

گلبانگ سربلندی بر آسمان توان زد

انتخاب دقیق به عنوان امام جمعه تهران

به تاریخ پنجم مرداد ماه ۱۳۵۸ هجری خورشیدی امام فقید انقلاب، آیت الله طالقانی را به سِمت امام جمعه شهر و پایتخت انقلاب، تهران، منصوب کردند. انتصابی هوشمندانه و مدبرانه در آن اوضاع طوفانی، دشوار، شکننده، خطرخیز، شعله بیز و نگران کننده برای مُلک و ملت.

متأسفانه و متأثرانه به تاریخ نوزدهم شهریور ماه همان سال، اجل به ایشان مهلت نداد و زودهنگام ایشان را که شخصیتی ممتاز و برجسته و عمیقاً تأثیرگذار بر روان و رفتار اقشار مختلف جامعه بپاخاسته در طوفان انقلاب و التهاب و رهبران جناح های متعدد و مختلف بودند از انقلابیون و جامعه انقلابی گرفت و ربود و برد. مرحوم آیت الله طالقانی به زعم و به شهادت بسیاری از دوستان و همبندانشان در زندان سال های استبداد شاهانه، شخصیتی ممتاز و ویژه با اوصاف و احوال نیک بودند. به بردباری، استقامت و متانت، دلیری و صراحت در بیان نظراتشان و نیکخویی و نیکخواهی و مردم دوستی و آزادمنشی و انصاف و اعتدال و تقواپیشگی شهره بودند و در میان خاص و عام زبانزد. محبوبیت و مقبولیت اجتماعی شان به اوصاف نیک و فضیلت هایشان بود و نه ساخته و پرداخته دست تبلیغ و برآمده از دهان و زبان مداهنه و تشویق.

کارنامه درخشان زندگی و عقبه مجاهدت ها و مبارزات نفسگیر و دلیرانه ایشان هم موید صلابت و سلامت و اصالت شخصیت ایشان بود هم مبیّن حکمت و خِرَد و بصیرت و تقواپیشگی آن مرحوم معزز و تصمیم گیری های هوشمندانه و خردمندانه شان در بزنگاه ها و آوردگاه های سهمگین تاریخی.

 

N82850736 72216297 - کارنامه درخشان و میراث ارجمند مرحوم آیت الله طالقانی

 

مرحوم آیت الله طالقانی از تبار صالحان بودند و هیچگاه صلاح و فلاح و رفاه و امنیت و آسایش و عزت مُلک و ملت را قربانی صلاح و فلاح و رفاه و مصلحت و منفعت خود و خاندان و خویشان خویش نکردند و این را بر آن مقدم و مرجح نداشتند. هیچگاه زَر و گوهر دین را به متاع مس دنیا نفروختند و به نام دین فرش سرخ بر زمین دنیا نگستردند. با مردم یکدل بودند و یک سخن و یک زبان. هیچگاه فریب نام و نان و جاه را نخوردند و حدیث و روایت و حکایت به نام دین برای کسب زر و سکه و غصب جاه و توجیه شرعی و ناشرعی اندوختن و انباشتن غنیمت دنیا جعل نمی کردند و بذرهای شوم و مسموم افسانه و افسون و خرافه بر مزرعه ذهن و فکر و فهم مردم نمی افشاندند.

طالقانی سربازی صدیق و بیدار و هوشیار بود

چونان سربازی صدیق و بیدار و هشیار و هوشمند و مجاهدی خستگی ناپذیر در سنگر ارجمند دیانت و معنویت و اخلاق تا آخرین نفس و دم زندگی و وداع و رحلت در میانه میدان و در آوردگاه مبارزه و مجاهدت های سنگین و سهمگین بماندند و لحظه ای وسوسه و هوای تسخیر سنگرهای دیگر را که در حیطه صلاحیت دین و حوزه مسئولیت روحانیت نبود در تنور سر نپختند و نکردند. هم کسوتان خود را از ترک سنگر و ورود به سنگرهای دیگر جامعه که در حیطه صلاحت و مسئولیت شان نبود برحذر می داشتند.

 

تسخیر و اشغال سنگرهای دیگر جامعه را به مصلحت دین و به منفت جامعه نمی دیدند و نمی دانستند. گوش و هوشی تیز برای شنیدن داشتند و دست ذهن و فکر و عقل و فهمی گشاده برای انتخاب قول اَحسن به تعبیر قرآن. با تصلّب و تحجر و قشری گری و اخباری مشربی سر آشتی نداشتند. بر اخلاق انصاف و اعتدال بودند و از تبار پارسایان.

خطبه های علی وار آیت الله طالقانی

هرچند شش خطبه بیش، از ایشان در مقام نخستین امام جمعه تهران بعد از انقلاب بجای نمانده است و در دست نیست مع الوصف چنان کارنامه آن خطبه های گرم درخشان است و میراث ارجمند صراحت بیان و دلیری در اظهار و ابراز نظراتشان در مقام امام جمعه پایتخت و پایگاه انقلاب خاطره انگیز است و به یاد ماندنی که هر بار شنیده می شود خطبه های حکمت آموز و آتشین امام علی بن ابی طالب را در نهج البلاغه در ذهن و فکر انسان تداعی می کنند.

1149084 314 - کارنامه درخشان و میراث ارجمند مرحوم آیت الله طالقانی

چهار دهه پس از آن خطبه های دلیرانه علوی وار و گرم نهج البلاغه ای مرحوم آیت الله طالقانی اینک بیش از چهل دهه چنان با آرمان های انقلاب فاصله گرفته ایم و وداع گفته ایم که می توان گمان زد اگر آن خطبه ها امروز از پشت تریبون و بلندگوی مصلی های نماز جمعه خوانده و شنیده می شد چه عواقب سهمگین و مجازات سنگینی را برای خطیب و امام جمعه می توانست به دنبال داشته باشد.

 

 استاد دکتر حکمت اله ملاصالحی، دانشگاه تهران: ۱۳۹۹/۵/۱ هجری خورشیدی

unnamed 18 - کارنامه درخشان و میراث ارجمند مرحوم آیت الله طالقانی

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند