شما اینجا هستید
آخرین اخبار » روانشناسی زرد در کمین است

روانشناسی زرد، خطری جبران ناپذیر برای جامعه

نسرین خانمحمدی کارشناس روانشناسی بالینی در گفت و گویی با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری اصل ماجرا از خطری جبران ناپذیر برای جامعه توسط رونشناسان زرد خبر داد.

این کارشناس در این رابطه گفت: متاسفانه در دهه اخیر شاهد هستیم که روانشناسی زرد در کشورمان توسط عده ای روانشناس تجاری و پیکیج فروش به سرعت در حال پیشی گرفتن از روانشناسی علمی ست .

photo 2020 08 13 11 43 49 - روانشناسی زرد در کمین است
 اما سوال این است روانشناسی زرد در جامعه ما چرا در حال اوج گرفتن است؟

خانمحمدی افزود: پاسخ خیلی ساده ست …چون روانشناسی زرد در یک لحظه و به آنی ،ما را مشعف می‌کند و یک انگیزه قوی و دوچندان ‌لیکن ناپایدار به ما می دهد .ساده و خوشایند و باب طبع عموم است .پر از شعارهای قشنگ و دروغ های پر زرق و برق ،است و به ما این نوید تو خالی را می دهد که با یک تست شخصیت خودمان و دیگران را می شناسیم ،با یک فرمول همه مردها را پیش بینی می کنیم و با یک ترازو رفتار همه زن‌ها را می سنجیم .

این کارشناس روانشناسی بالینی خاطرنشان کرد: با چند تکنیک ساده چون چوب جادو در ضرب العجلی ،دست به پیکرتراشی کل چارچوب زندگی مان می زنیم .حال برعکس روانشناسی علمی چون مظلومی کم طرفدار در عامه مردم به تماشای این آشفته بازار روانشناسی نشسته است این روان شناسی با فریاد به ما می گوید اولین اصل،اصل تفاوت های فردی ست ،هیچ نسخه ی مشترکی برای همه قابل پیچیدن نیست، هیچ فرمول مردپسندی، خاص همه ی مردان نیست، هیچ تستی نیست که تمام ابعاد شخصیت انسان ها را نشان بدهد  و آدمیزاد بسیار پیچیده تر از آن هستند که همه را در چند تیپ شخصیتی طبقه بندی کرد .هیچ نظریه و فرمولی از ظن و گمان و سبک زندگی صاحب نظریه اش، تراوش و زاده نمی‌شود ،و هر حرف نشخوار نشده ای قابل تعمیم نیست.

خانمحمدی در انتها گفت: و سرانجام باید اعتراف کنم که سردمداران و تجار روانشناسی زرد جامعه شناسانی بس توانمند هستند گویا می دانند که در این شلوغی بازار جنس بنجل و فیک ،خوب مشتری دارد و آنچه به مفت به چنگ اندوخته اند را قرار است ،بس گران بفروشند .

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند