شما اینجا هستید
آخرین اخبار » هشتگرد چرا پیشرفت کرد؟ نظرآباد چرا عقب ماند؟

هشتگرد چرا پیشرفت کرد؟ نظرآباد چرا عقب ماند؟

توسعه هشتگرد و عقب ماندگی نظرآباد از مدیریت متفاوت در دو شهر است.

مساحت محدوده قانونی نظرآباد ۲۱۱۵ هکتار و هشتگرد در حدود ۱۰۸۴ هکتار می باشد و جمعیت شهر نظرآباد نیز تقریبا دو برابر شهر هشتگرد می باشد.

هشتگرد هم مانند نظرآباد در كنار دشت غني كشاورزي هشتگرد – نظرآباد قرار دارد‌. اما راه آهن به صورت يك مانع توسعه در جنوب آن واقع شده است. در شرق و غرب آن نيز اراضي مرغوب كشاورزي وجود دارد كه بايد توسعه شهر به سوي آنها كنترل و محدود شود.

رشد شهر هشتگرد به صورت خطی است (محور بلوار امام خمینی و بلوار آیت الله خامنه ای). این نوع الگوی توسعه شهری از بهترین الگوهای توسعه شهری برای شهرهای کوچک تا میانی می باشد.

نظرآباد چرا عقب ماند؟

اما شهر نظرآباد دارای یک رشد بدقواره و نامنظم می باشد که هم از عدم مدیریت صحیح و غیرکارشناسی رنج می برد و هم دچار آسیب های متعدد شهری می باشد. برای مثال راه آهن در ذات خود نقطه قوت می باشد اما برای هشتگرد یک فرصت و برای نظرآباد یک تهدید شده است که تنها عامل مهم تاثیرگذار نوع مدیریت می باشد.

رشد خطی در شهر هشتگرد اقتصاد شهری، مبلمان و سیمای شهری، ارائه خدمات شهری و مسائلی چون رضایتمندی شهروندان و کیفیت زندگی در سطح بالاتری نسبت به نظرآباد قرار داده است. البته نباید تاثیر مستقیم شهرجدید هشتگرد را بر توسعه شهر هشتگرد قدیم فراموش کرد.

اما وضعیت ساختار کالبدی و ساختاری فضایی شهر نظرآباد بسیار بغرنج و آشفته می باشد و همین سبب تحمیل هزینه های گزاف برای مدیریت شهری و کاهش سطح انتظار مردم شهر نظرآباد از شهرداری و شورای شهر به عنوان مسئولان اصلی مدیریت شهری می باشد.

شهرداری هشتگرد تراز مالی مثبتی و در کل عملکرد مثبتی را نسبت به شهرداری بدهکار نظرآباد دارد. وضعیت نیروی انسانی شهرداری هشتگرد به مراتب بهتر از نظرآباد می باشد.

اما افق توسعه شهری در شهر هشتگرد به گونه ای نیست که بتواند بر توسعه فیزیکی و گسترش عمودی و حتی توسعه درون زا مانور بدهد.

راهکار اساسی توسعه شهر هشتگرد رشد عمودی می باشد که فواید و معایب خود را دارد.

اما با توجه به وضعیت توسعه شهر نظرآباد، علاوه بر توسعه افقی، توسعه درون زا و رشد عمودی نیز قابل اجرا می باشد.

با کمی مدیریت و اداره کارشناسی شده امور در نظرآباد می توان به موفقیت و توسعه پایدار و مطلوب شهری دست یافت.

فرصت هایی که پیش روی نظرآباد می باشد در عرصه های کالبدی، فرهنگی، زیست محیطی و کلا شرایط جغرافیایی بیشتر از شهر هشتگرد می باشد و تنها راه توسعه نظرآباد کاهش نقاط ضعف و افزایش نقاط قوت و تبدیل نقاط تهدید به نقاط فرصت می باشد.

یادداشت از علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

IMG 20201004 WA0009 1 - هشتگرد چرا پیشرفت کرد؟ نظرآباد چرا عقب ماند؟

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند